Mennyit ér a kényelem?

Biztosan sokunkkal megtörtént már, hogy hirtelen nem várt kiadás miatt sürgősen pénzre volt szükségünk.

0

Ebben a részben azt fogjuk vizsgálni, mi történhet akkor, ha vagyunk olyan „szerencsések” és lapul a pénztárcánkban vagy egy ki nem bontott borítékban a fiók mélyén egy hitelkártya, amit már nem is emlékszünk, miért kaptunk. Talán a bankunk kedveskedett vele, hogy meghálálja nekünk, amiért szorgosan, hónapról hónapra oda érkezik a jövedelmünk, vagy épp egy nagyobb műszaki cikk vásárlása kapcsán küldték ki nekünk.

Mivel sürget az idő és ennél egyszerűbb és gyorsabb megoldást úgysem találunk, az egyébként – csak a példa kedvéért – 500 ezer forintos hitelkeretű kártyánkat aktiváljuk, majd egy ATM-nél gyorsan le is veszünk róla 100 ezer forintot, a maradék 400 ezer forintot pedig vásárlásra fordítjuk, mert épp felújítunk.

Szóval csináltunk magunknak egy félmilliós tartozást a hitelkártyán annak ellenére, hogy nem tudjuk mit jelent majd az, hogy „csak” a hitelkeret 5%-a a törlesztőnk és „csak” 2,5-3% a kamat. A nagy sietségben nem biztos, hogy gondoltunk arra, hogy ennek a kártyának lehet éves díja, számlavezetési díja, biztosítási díja, vagy havi díjat kell fizetnünk még az SMS-szolgáltatásért is.

Nézzük ezeket tételesen, számokban:

  • a hitelkeretünk 500.000 Ft, amit fel is használtunk
  • ebből 100.000 Ft-ot ATM-ből vettünk fel (átlag 2,5%-os készpénzfelvételi díjjal számolva 2.500 Ft-ba került a mutatvány)
  • a törlesztőnk a hitelkeret 5%-a, 25.000 Ft
  • kamat (átlag 2,5%-kal) 12.500 Ft
  • ha van biztosításunk (átlag 0,8 %-kal) 4.000 Ft
  • számlavezetési díj 250 Ft
  • SMS-szolgáltatás 200 Ft

Ez azt jelenti, hogy a befizetett 25 ezer forintunkkal az 500 ezres tartozásunkat 494.450 Ft-ra csökkentettük, ha tényleg nagyon szerencsések vagyunk, és nem terhelik be azonnal – az első kártyahasználatot követően – a körülbelül 5.000 Ft-os éves kártyadíjat.

A hitelkártyánkon mindig a fennálló tartozás kamatozik és a biztosítás díját is ahhoz számítják. Ebből következik, hogy mivel minden hónapban csökken a tartozás, így a kamat és a biztosítási díj is kevesebb lesz, tehát a befizetéseinkből minden hónapban egy kicsivel többet faragunk a tartozásunkból. Ezeket figyelembe véve egy év alatt nagyjából 110 ezer forinttal csökkenthetjük a tőketartozást ezzel a fizetési morállal, ami elég tragikus, ha belegondolunk, hogy ehhez a csökkenéshez 300 ezer forintot fizettünk egy év alatt.

Tudnunk kell azonban, hogy nem ez a hitelkártya rendeltetésszerű használata. Olyan ez így, mint ha nyitott ablak mellett használnánk a klímát.

Ha hitelkártyát akarunk használni, akkor ne a kényelem miatt tegyük. Tanuljuk meg használni, lehetőleg vásároljunk vele és a következő határidőre fizessünk vissza minden elköltött forintot a szolgáltatás egyéb díjaival együtt, hogy ne számoljanak kamatot a felhasználásaink után.

Így egy jó hitelkártyával (forgalomtól függően) akár több száz vagy akár több ezer forintot is spórolhatunk… később nézünk erre is egy példát.

Ha neked is van olyan hitelkártyád, ahol a törlesztésed végeláthatatlan, de rendszeresen és pontosan törleszted, segítünk kiváltani! Kalkulátorunk segítségével te is megtudhatod, milyen feltételekkel igényelhetsz személyi kölcsönt hitelkiváltásra!

 

 

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More