Mikor váltsam ki a hiteleimet?

0

A kérdésre a legrövidebb válasz akár az is lehetne, hogy MOST! Ennél azért érdemes jobban megvizsgálni a lehetőségeinket. Összeszedünk néhány fontos pontot, ami felett nem szabad elsiklani, ha nem akarjuk az időnket vesztegetni.

Ki kaphat hitelt?

A legelső szűrő, amit meg kell ugranunk, hogy ne szerepeljünk negatív tartalommal a KHR/BAR listán sem aktív, sem passzív státusszal, ez ugyanis kizáró ok a bankoknál!

Aktív, munkabér jellegű jövedelem szükséges, szerencsés, ha ez az összeg legalább a nettó minimálbért eléri, de jellemzően akkor nyílnak meg a kapuk, ha van minimum egy nettó 100 ezer forintos jövedelmünk. Lehet az alkalmazotti, vagy vállalkozásból származó jövedelem.

Alkalmazottak esetében 3 hónap munkaviszony, és ne legyünk próbaidőn és ne álljunk felmondás alatt. Dolgozhatunk akár külföldön is, legalább 3 hónap munkaviszonyt várnak el az aktuális munkahelyen és bankszámlára érkező jövedelmet.

Vállalkozóknál a legtöbb esetben egy lezárt üzleti év a minimum elvárás.

Nyugdíjasok esetén az öregségi nyugdíj. A rokkantsági ellátásban részesülők már nehezebb helyzetben vannak, ugyanis nem mindegy az sem, hogy véglegesített, vagy esetleg lesz még felülvizsgálat, és ha igen, akkor mikor. Illetve náluk a korhatár is fontos tényező, a hitel lejáratakor nem lehet több 70-72 évnél (bankja válogatja), van azonban itt is kivétel, ahol felső korhatárt nem állapítanak meg, viszont bizonyos életkor fölött hitelfedezeti biztosítást kell kötni a hitel mellé.

Ha már életkor, akkor a fiataloknak sem könnyű a helyzetük, ugyan a hirdetmények alapján elég a betöltött 18. életév, azonban ritka az esetükben a hitel jóváhagyása, magas jövedelem és biztos munkahely esetén lehet esélyük.

Hitelkiváltás:

Jövedelmi viszonyokat tekintve bonyolódik a helyzet, ha van már meglévő hitelünk, ugyanis nem fordíthatjuk hiteltörlesztésre a teljes fizetésünket. Általános szabály, hogy az 50%-át terhelhetjük le vele. Itt is vannak kivételek, van ahol a bank csak 40%-ig megy el, de van, ahol 400 ezer forintos jövedelem esetén elmennek akár 60%-ig is, amit a törvény enged.

Hajlamosak vagyunk megfeledkezni a folyószámla-hitelünkről, vagy hitelkártyánkról, főként, ha nincs kihasználva a kerete, azonban ezen is múlhat a hiteligénylésünk. Ha például van egy hitelkártyánk, akkor a teljes hitelkeret 5%-ával számolnak a bankok hiteltörlesztésként (egy 300 ezer forintos hitelkártya esetén ez 15 ezer ft-ot jelent).

Fontos, hogy ha van már hitelünk, akkor azt hogyan fizetjük. Van-e elmaradásunk, kértünk/kaptunk-e fizetéskönnyítést, került-e át hitelünk adósságkezelésre, felmondásra.

Érdemes kiváltani a 2 éve felvett hitelem, ha 5 évre vettem fel?
IGEN! Nem egészen 2,5 évvel ezelőtt a kamatok 5-10%-kal voltak magasabbak, mint ma. Ez számokban azt jelenti, hogy 2016 elején a személyi kölcsönök esetén a THM 15,52 és 21,66% között mozogtak. (700 ezer ft hitelre számolva, 5 éves futamidőre, 120 ezer forintos jövedelemmel). Ma ez 10.98%-tól elérhető. A teljes visszafizetésben pedig a 2016-os és a mai legjobb ajánlat között közel 90 ezer forint a különbség! Csak viszonyításként, összesen 700 ezer forintos kölcsönről beszélünk, ami a felvett összeg közel 13%-a!

Ne tétovázz! Használd kalkulátorunkat, hogy megtudd, milyen kölcsönre lehetsz jogosult és szabadulj meg a kedvezőtlen hiteleidtől!

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More